Luftig loff

Luftig loff, lett som en fjær – en himmelsk loff som kan brukes til det meste, og du finner oppskriften her.

En stk. luftig loff er laget av

  • 200 g mel
  • 1 dl lunken melk
  • 1/2 ts salt
  • 1/2 ss sukker
  • 1 egg
  • 10 g fersk gjær
  • 30 g romtemperert smør

Ha alt unntatt smøret i en bolle (kjøkkenmaskinen helst) og elt i ca. 10 – 15 minutter – til deigen får en litt tyggegummikonsistens, og ikke er så klissete mer. Nå kan du ha i smøret, gjerne i to omganger. Eltes inn. Sett deigen til heving i en time.
Loffen formes til et brød eller som en fletteloff som jeg har gjort her. Da delte jeg deigen i tre like store deler, trillet «pølser» og flettet.
Denne stod til etterheving i en time.

Loffen ble stekt på 180 grader i ca. 25 minutter. Husk at alle ovner er forskjellige, så steketiden kan være annerledes i din ovn.

Jeg penslet loffen med egg og strødde over sesamfrø før jeg satte den i ovnen. Vanligvis ville jeg brukt valmuefrø, men fordi jeg ikke hadde mer igjen av det, falt valget på sesamfrø.

Del gjerne

Skriv ut

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top